40K HYDRAULIC DOVETAIL FLATBED
Our Price: $44,950


| SPECIFICATIONS | |
| Width: | 102" |
|---|---|
| Coupler Type: | Gooseneck |
| GVWR: | 40000 |
| Width: | 102 |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 3" Coupler |
| Brake Type: | Electric/Hydraulic Disc Brakes |
| Condition: | New |
| Vin: | 46UDF4427T1313006 |
| Length: | 44' |
| Price: | 44,950 |
| Deck: | 2x8 Treated Wood Floor |
| Axle Lube: | Oil |
| Color: | Cement Gray |
| Category: | Flat Deck Gooseneck Hydraulic Dovetail Hotshot |
| Store: | Penner Trailer Sales |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | FMAX216 |
| Suspension: | Adjustable Hutch Suspension |
| Tail: | 12' Hydraulic Dovetail |
| Status: | In Stock |
| Year: | 2026 |
| Tires: | 215/75 R17.5 18 Ply |
| GAWR: | 16000 |
| Jacks: | 20K Hydraulic Jacks |
| Length: | 528 |
| Type: | Trailer |
40K HYDRAULIC DOVETAIL FLATBED
Our Price: $44,950
Stock Number: 2332
44' x 102" Engineered Beam Hydraulic Dovetail
60" Spread Axle
3" I-Beam Crossmembers on 16" Centers
Winch Tray In Neck
7-Watt Solar Panel
Full Width Chain Rack
Sliding Winch Track on Passenger Side
Matching Spare
Bolt On LED Flood Lights (2000 Lumen Each)