Dump Trailer with 2-8k Axles - Gooseneck
Our Price: $25,900




















| SPECIFICATIONS | |
| Width: | 81" |
|---|---|
| Coupler Type: | Gooseneck |
| GVWR: | 18000 |
| Width: | 81 |
| Axles: | 2 |
| SalePrice: | sale Price |
| Coupler Descr: | 2 5/16" Curt Cushion Coupler |
| Brake Type: | Electric/Hydraulic Disc Brakes |
| Condition: | Used |
| Vin: | 46UDD1622T1310905 |
| Length: | 16' |
| Price: | 25,900 |
| Deck: | 7 Gauge Floor & Sides |
| Axle Lube: | Oil |
| Color: | Commercial Yellow |
| Category: | Dump Trailer Gooseneck Used |
| Store: | Penner Trailer Sales |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | LPT208-GN |
| Suspension: | Torsion Suspension |
| Status: | In Stock |
| Year: | 2026 |
| Tires: | 215/75 R17.5 18 Ply |
| GAWR: | 8000 |
| Ramp Gate: | 7' Slide-In Ramps |
| Jacks: | 20K Hydraulic Jacks |
| Length: | 192 |
| Type: | Trailer |
| MSRP: | 31,950 |
Dump Trailer with 2-8k Axles - Gooseneck
Our Price: $25,900
Stock Number: 2327
*LOADED DIAMOND C LPT208-GN*
*PACESETTER EDITION*
Customer traded it in towards a bigger trailer
16' x 81" LPT Gooseneck
32" Tall Sides w/ 6" Board Brackets
7 Gauge Floor & Sides
Electric Tarp Kit
Fork Holder/Side Step Combo
Rear Stabilizer Jacks
Wireless Remote
7-Watt Solar Panel
3/16" HD Fenders
Matching Spare Tire
Bolt-On LED Flood Lights