16' X 83" TANDEM AXLE UTILITY TRAILER
Our Price: $3,950


| SPECIFICATIONS | |
| Width: | 83" |
|---|---|
| Coupler Type: | Bumperpull |
| GVWR: | 7000 |
| Width: | 83 |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2" Coupler |
| Brake Type: | Electric Brakes |
| Condition: | Used |
| Vin: | 5R8BU1626SM119414 |
| Length: | 16' |
| Price: | 3,950 |
| Deck: | 2x8 Treated Wood Floor |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Metallic Gray |
| Category: | Utility Trailer Used |
| Store: | Penner Trailer Sales |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | U3X8316 |
| Suspension: | Slipper Spring Suspension |
| Tail: | 1' Dovetail |
| Status: | In Stock |
| Year: | 2025 |
| Tires: | 205/75 R15 |
| GAWR: | 3500 |
| Ramp Gate: | 4' Spring Assist Lay Down Gate |
| Jacks: | 7K Drop-Leg Jack |
| Length: | 192 |
| Type: | Trailer |
| MSRP: | 4,850 |
16' X 83" TANDEM AXLE UTILITY TRAILER
Our Price: $3,950
Stock Number: 2307
*LIGHTLY USED UTILITY*
Brakes on Both Axles
4" Channel Wrapped Tongue
2" Square Tube Top Rail