20' x 8.5' Tandem Axle Enclosed Trailer
Our Price: $9,100










| SPECIFICATIONS | |
| Width: | 8'6" |
|---|---|
| Coupler Type: | Bumperpull |
| GVWR: | 9990 |
| Interior Height: | 6'6" |
| Width: | 102 |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2 5/16" |
| Brake Type: | Electric Brakes |
| Condition: | New |
| Vin: | 50XBE2029TA053854 |
| Length: | 20' |
| Price: | 9,100 |
| Axle Lube: | Grease |
| Color: | Silver |
| Category: | Enclosed Cargo |
| Store: | Penner Trailer Sales |
| Make: | Spartan Cargo Trailers LL |
| Model: | SP8.5X20TA |
| Suspension: | Eye to Eye Spring Suspension |
| Status: | In Stock |
| Year: | 2026 |
| Tires: | 225/75 R15 |
| GAWR: | 5200 |
| Ramp Gate: | Ramp Style Back Door |
| Jacks: | 5k Jack |
| Length: | 240 |
| Type: | Trailer |
20' x 8.5' Tandem Axle Enclosed Trailer
Our Price: $9,100
Stock Number: 2269
.030 Exterior Metal
Black Trim Package
6'6" Interior Height
Triple Tube Tongue
Thermoply Ceiling Liner
Bar Lock on Side Door