23k Lo Pro Telescopic Dump Trailer
Our Price: $24,500















| SPECIFICATIONS | |
| Width: | 82" |
|---|---|
| Coupler Type: | Bumperpull |
| GVWR: | 23000 |
| Width: | 82 |
| Axles: | 2 |
| Coupler Descr: | 2 5/16" |
| Brake Type: | Electric Brake |
| Condition: | New |
| Vin: | 46UDD1621T1312371 |
| Length: | 16' |
| Price: | 24,500 |
| Deck: | 7 Gauge Floor & Sides |
| Axle Lube: | Oil |
| Color: | Metallic Gray |
| Category: | Dump Trailer |
| Store: | Penner Trailer Sales |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | LPT210 |
| Suspension: | Torsion Suspension |
| Status: | In Stock |
| Year: | 2026 |
| Tires: | 235/75R 17.5 - 18ply |
| GAWR: | 10000 |
| Ramp Gate: | 7' Slide-In Ramps |
| Jacks: | 15K Simol 2-Speed Drop-Leg Jack |
| Length: | 192 |
| Type: | Trailer |
23k Lo Pro Telescopic Dump Trailer
Our Price: $24,500
Stock Number: 2258
32" Solid Sides w/ 6" Board Sides
3" I-Beam on 12" Center Crossmembers
Fork Holder/Side Step Combo
16' x 82" Dump Bed
Wireless Remote
Matching Spare Tire